WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JEDWABNO

Jadwiga Rapacka

ARCHIWUM HISTORII AUDIO-WIZUALNEJ WARMII I MAZUR
Tuż po wybuchu wojny rodzice Jadwigi Rapackiej trafili na Syberię, a ona sama musiała uciekać przed prześladowaniami ze strony NKWD. Posłuchajcie jej opowieści.

Jadwiga Rapacka urodziła się 7 września 1917 roku w Mariampolu jako córka Bronisławy Pileckiej i Jana Strumiłło. Miała trzy siostry i dwóch braci. Wojna zastała panią Jadwigę w rodzinnym domu w Miratyczach w obwodzie grodzieńskim.

Niedługo później mieszkańcy Miratycz, w tym rodzice pani Jadwigi, zostali zesłani na Syberię. Jadwiga Rapacka musiała szybko opuścić rodzinny dom. Tak zaczęła się jej wojenna tułaczka. Ostatecznie, uciekając przed NKWD, Jadwiga Rapacka trafiła z Wileńszczyzny do Warszawy. Tam była świadkiem pierwszego transportu do obozu w Majdanku. Wspomina także ocalenie przez Niemca podczas strzelaniny na ul. Marszałkowskiej.

Pani Jadwiga przeniosła się z Warszawy do Częstochowy. W 1945 roku wyszła za mąż za Mariana Tadeusza Rapackiego, polskiego trenera kajakarstwa, twórcę i wieloletniego kierownika Olsztyńskiego Klubu Olimpijczyka oraz Olsztyńskiego Muzeum Sportu. Niedługo po ślubie Jadwiga Rapacka wraz z mężem przeprowadziła się do Szczytna. W 1946 roku zamieszkali w Olsztynie.

Te wspomnienia zachowały się w Archiwum Historii Audiowizualnej Warmii i Mazur. Posłuchaj, jak Jadwiga Rapacka sama opowiada o swoim życiu.