WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JEDWABNO

Transgraniczna współpraca w Olsztynku

SKANSEN W OLSZTYNKU
W Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku wielkie plany i ważne inwestycje. Wszystko to dzięki projektowi „Olsztynek-Kaliningrad – od wspólnej historii do przyszłego partnerstwa” w ramach programu współpracy transgranicznej Polska-Rosja na lata 2014 - 2020, realizowanemu wraz z Ogrodem Zoologicznym w Kaliningradzie.

Na terenie Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku szykują się ważne inwestycje. Wszystko to w ramach współpracy transgranicznej pomiędzy Muzeum a Ogrodem Zoologicznym w Kaliningradzie. „Ten projekt realizujemy z partnerem rosyjskim, z Ogrodem Zoologicznym w Kaliningradzie. Pierwszym, najważniejszym naszym zadaniem jest budowa Magazynu Muzealiów Ruchomych. Nasz obiekt będzie obiektem nowoczesnym, wyposażonym w najnowocześniejsze systemy. Będzie kopią obiektu już dzisiaj zabytkowego – stajni z założenia dworskiego w Tołkinach” - informuje Ewa Wrochna, dyrektor Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznego w Olsztynku. Magazyn muzealiów ruchomych powstający jako jeden z punktów projektów współpracy prezentuje się coraz okazalej. Obecnie trwają prace nad pokryciem konstrukcji pełnym deskowaniem i papą. Całkowita wartość projektu to prawie 2 miliony euro, z czego ponad milion euro przypadło Muzeum w Olsztynku.

Wielkim marzeniem Muzeum w Olsztynku jest odbudowanie zagrody chłopskiej z Pempen – obecnie Pempiai – z terenu Małej Litwy, liczącej sobie niegdyś sześć obiektów. Do dnia dzisiejszego zachowała się chata litewska w Pempen, spichlerz z Lankuppen oraz suszarnia z Pempen. Pierwotnie w Muzeum znajdowała też stodoła, stajnia oraz piwnica ziemna. Kolejny obiekt z terenu Małej Litwy, dla którego przygotowywana jest dokumentacja budowlana, jest chata rybaka z Gilge. Zanim te obiekty zostaną wybudowane, będzie można je obejrzeć wirtualnie, bowiem kolejnym zadaniem w ramach realizacji projektu jest stworzenie ścieżki edukacyjno-historycznej. Ścieżka składać się będzie z klasycznych tablic, oprócz tego zostaną zaznaczone fundamenty nieistniejących już obiektów, a same obiekty będzie można zobaczyć wirtualnie za pomocą specjalnej aplikacji  na smartfony.

Kolejnym punktem projektu jest wykonanie dokumentacji do budowy kopii dworu z terenu Prus Wschodnich. Będzie to dwór z Glitajn w gminie Bartoszyce.

Ostatnim punktem współpracy transgranicznej jest organizacja międzynarodowej konferencji „Old places, new meanings”. Konferencja poświęcona będzie wymianie informacji, doświadczeń oraz dobrych praktyk pomiędzy partnerami polskimi i rosyjskimi w zakresie adaptacji obiektów historycznych do nowych współczesnych funkcji.