WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA GMINY JEDWABNO

Pogranicze Kultur

Gmina Rozogi
To okazja do zapoznania się z lokalnym folklorem i smakami. Za nami festiwal „Pogranicze Kultur”.

„Pogranicze Kultur” to wyjątkowe wydarzenie w kalendarzu imprez organizowanych w gminie Rozogi. „Żyjemy na pograniczu Mazur i Kurpi i to pogranicze ma swoją specyfikę i chcemy pokazać tę specyfikę. Tu mieszkali ewangelicy Mazurzy, na Kurpiach katolicy.” – wyjaśnia Zbigniew Kudrzycki, wójt gminy Rozogi.

Ten wyznaniowy i kulturowy tygiel odzwierciedla festiwal, którego częścią jest Przegląd Muzyki Ludowej Pogranicza Mazursko-Kurpiowskiego. W 2023 roku udział wzięło w nim ponad dwustu pięćdziesięciu artystów. „Chodzi o to, żeby podtrzymywać tę tradycję. Żeby dzieci się uczyły, młodsi i starsi, żeby po prostu to nie zaginęło.” – mówi Elżbieta Kasznia, kierownik Rozoskiego Zespołu Ludowego. A Klaudiusz Woźniak, przewodniczący jury i kierownik Muzeum Mazurskiego w Szczytnie dodaje – „Ten wyraz artystyczny zawsze jest na pierwszym miejscu, a przy tym pewne jeszcze techniczne predyspozycje jak jakość głosu, jakość wokalu, jakość muzyki instrumentalnej.”

„Pogranicze Kultur” to także kulinaria. Na licznych stoiskach regionalnymi potrawami z kuchni mazurskiej i kurpiowskiej licznych odwiedzających częstowały Koła Gospodyń Wiejskich. „Była „nędza na bogato” - to takie super danie urozmaicone przez nas. Tradycyjna „nędza” to jest po prostu mąka i woda pieczone na blacie, a my uzupełniłyśmy to jeszcze wspaniałym farszem.” – mówi Kamila Górniak-Stolarczyk z KGW „Wesołe Babeczki” w Rozogach. Wydarzenie było również okazją do promowania kultury myśliwskiej i dań z dziczyzny, które wspólnie przygotowywali członkowie kół łowieckich i szefowie kuchni. Dziczyzna jest dzisiaj najsmaczniejszym i najzdrowszym mięsem pod słońcem. To jest najważniejsze. Nie mamy lepszego mięsa dzisiaj. Nie ma w nim chemii, nie ma w nim anabolików, nie ma w nim sztucznej karmy. Zwierzyna wybiera sobie to co lubi, to co kocha, zioła.” – stwierdza Wojciech Charewicz, kucharz, autor książek kulinarnych.

„Pogranicze Kultur” powstało dzięki zaangażowaniu lokalnych władz oraz Gminnego Ośrodka Kultury.